Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please show work. Thank you! 05.ConditionalProbability 1: Problem 1 Prev Up Next

ID: 3303912 • Letter: P

Question

Please show work. Thank you!

05.ConditionalProbability 1: Problem 1 Prev Up Next (1 pt) Researchers at the University of Pennsylvania School of Medicine have determined that children under 2 years old who sleep with the lights on have a 38% chance of becoming myopic before they are 16, Children who sleep in darkness have a 22% probability of becoming myopic. A survey indicates that 30% of children under 2 sleep with some light on. Find the probability that a random child under 2 will become myopic before reaching 16 years old. Probability =

Explanation / Answer

Let,

ON denote lights are ON

OFF denote lights are OFF

M denote Myopic

NM denote Not Myopic

Now we are given ,

P(M|ON)= 0.38 ,that is given lights are ON 38% children will be myopic before 16 years of age

P(M|OFF)=0.22,that is given lights are OFF 22% children will be myopic before 16 years of age

P(ON) = 0.3,P(OFF) =1-P(ON) =0.7

Prob that a random child will become myopic is

P(ON)*P(M|ON)+P(OFF)*P(M|OFF) =0.3*0.38+0.7*0.22 = 0.268