Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Choose the BEST answer AnNBC News Wall Street Journal poll conducted in 2010 pre

ID: 3314406 • Letter: C

Question

Choose the BEST answer AnNBC News Wall Street Journal poll conducted in 2010 predicted that 61% of Americans did not support the TaParty movement In a poll of 1000 Americans this year 64x say they do not support the Tea Party movement Has opposition to the Tea Party movement increased since 2010? We test the following hypotheses at the 5% level of o The proportion of Americans this year who oppose the Tea Party movement is 061 H, The proportion of Americans this year who oppose the Tea Party movement is greater than 061 The P-value is 0026 What can we conclude and for what reason? The pol prides strong edene that more than 61%ofAmericans oppose the Tea Party movement tis yon why? The P val o 0028) is less than the sinfearce level of 5% C. The pol provides stong evidence that more hn 61%ofAmecansopoootho Toa Party movement his year. Why? The pol results were64%, which is greater han 6s The poll does not suggest that more than 61% of Ameroasthis year oppose the Tea Party moerant why? The pol results of 64% a 0 too cose b61% to be statatealy signiert. This sald a difference is expected in random sampling so the P-value is smal. The poldoes rot suggest that more than 61% of An encans this year oppose the Tea Party mover em why? The 3sanere oo (64%-61%),lossthan re signtca cele olds Next 3 2

Explanation / Answer

Given that,
possibile chances (x)=640
sample size(n)=1000
success rate ( p )= x/n = 0.64
success probability,( po )=0.61
failure probability,( qo) = 0.39
null, Ho:p=0.61  
alternate, H1: p>0.61
level of significance, = 0.05
from standard normal table,right tailed z /2 =1.64
since our test is right-tailed
reject Ho, if zo > 1.64
we use test statistic z proportion = p-po/sqrt(poqo/n)
zo=0.64-0.61/(sqrt(0.2379)/1000)
zo =1.945
| zo | =1.945
critical value
the value of |z | at los 0.05% is 1.64
we got |zo| =1.945 & | z | =1.64
make decision
hence value of | zo | > | z | and here we reject Ho
p-value: right tail - Ha : ( p > 1.94502 ) = 0.02589
hence value of p0.05 > 0.02589,here we reject Ho
ANSWERS
---------------
null, Ho:p=0.61
alternate, H1: p>0.61
test statistic: 1.945
critical value: 1.64
decision: reject Ho
p-value: 0.026

hence we have a evidence to say that the proportion of americans this year who oppose the tea party movement is 0.61