According to Masterfoods, the company that manufactures M&M’s, 12% of peanut M&M
ID: 3338268 • Letter: A
Question
According to Masterfoods, the company that manufactures M&M’s, 12% of peanut M&M’s are brown, 15% are yellow, 12% are red, 23% are blue, 23% are orange and 15% are green. [Round your answers to three decimal places, for example: 0.123]
If you randomly select three peanut M&M’s, compute that probability that none of them are red.
If you randomly select three peanut M&M’s, compute that probability that at least one of them is red.
Explanation / Answer
Probability that a randomly selected peanut is red, p = 0.12
If 3 peanuts are selected, probability that none of them are red = (1 - p)^3 = (1 - 0.12)^3 = 0.681
Probability that at least one of them is red,
Required probability = 1 - P(none is red)
= 1 - 0.681
= 0.319