Please help !!! As a space shuttle moves through the dilute ionized gas of Earth
ID: 3349164 • Letter: P
Question
Please help !!! As a space shuttle moves through the dilute ionized gas of Earth's lonosphere, the shuttle's potential is typically changed by -3.9 V during one revolution. By assuming that the shuttle is a sphere of radius 14 m, estimate the amount of charge it collects. Additional Materials Section 24.3 My Noter .-12 points HRW 10 24.PO 14 Consider a point charge q-2.1 HC, point A at distance d1-8.0 m from q, and point B at distance d2 4.0 m points are diametrically opposite each other, as in ftigure (a), what is the electric potential difference VA-V (b) What is that electric potential difference ir points A and 8 are located as in figure (b)?Explanation / Answer
Given that
V = -3.9V
r = 14 m
We know V = Kq / r
Therefore
q = V r / k
= - 3.9 * 14 / 9 x 10^9
= -6.066*10^-9 C