Students are reluctant to report cheating by other students. A student project p
ID: 3360353 • Letter: S
Question
Students are reluctant to report cheating by other students. A student project put this question to an SRS of 162 undergraduates at a large university: "You witness two students cheating on a quiz. Do you go to the professor?" Only 21 answered "Yes." Give a 95% confidence interval for the proportion of all undergraduates at this university who would report cheating. (Use the plus four method. Round your answer for to four decimal places, your standard error to five decimal places, and your confidence interval bounds to four decimal places.)
=
SE
=
(____________ , ____________ )
p=
SE
=
Explanation / Answer
Answer to the questions is as follows:
n = 162
x = 21
1. p = x/n = 21/162 = .1296
2.
SE = sqrt(p*p'/n)
= sqrt(.1296*.8104/162)
= .02546
3.
The 95% CI is :
= p +/- Z*SE
Z for 95% is 1.96
= .1296 +/- 1.96*.02546
= .0797 to .1795