Ch08 Connect Q New Tab Search ezto.mheducation.com px 12.50 points In the Depart
ID: 3361784 • Letter: C
Question
Ch08 Connect Q New Tab Search ezto.mheducation.com px 12.50 points In the Department of Education at UR University, student records suggest that the population of students spends an average of 5.30 hours per week playing organized sports. The population's standard deviation is 3.20 hours per week. Based on a sample of 64 students, Healthy Lifestyles Incorporated (HLI) would like to apply the central limit theorem to make various estimates. a. Compute the standard error of the sample mean. (Round your answer to 2 decimal places.) error b. What is the chance HLI will find a sample mean between 4.7 and 5.9 hours? (Round z and standard error values to 2 decimal places and final answer to 4 decimal places.) c. Calculate the probabil standard error values to 2 decimal places and final answer to 4 decimal places.) Probability d. How strange would it be to obtain a sample mean greater than 7.60 hours? (Clicktoselect) eBook & ResourcesExplanation / Answer
a)std error =std deviation/(n)1/2 =3.2/(64)1/2 =0.4
b)P(4.7<X<5.9)=P((4.7-5.3)/0.4<Z<(5.9-5.3)/0.4)=P(-1.5<Z<1.5)=0.9332-0.0668=0.8664
c)P(5.1<X<5.5)=P(-0.5<Z<0.5)=0.6915-0.3085=0.3830 ( Note: precise value is 0.3829)
d)P(X>7.6)=P(Z>5.75)=0.0000
that is very unusual ; please provide option for this.