Problem 6: A university buys workstations from two different suppliers, Mini Mic
ID: 3370718 • Letter: P
Question
Problem 6: A university buys workstations from two different suppliers, Mini Micros (MM) and Highest Technology (HT). On delivery, 8% of MM's workstations are defective while 18% of HT's workstations are defective. The university buys 120 MM workstations and 80 HT workstations for its computer lab. Suppose you randomly sit down at a workstation in this computer lab (a) What is the probability that the workstation is from Mini Micros? (b) What is the probability that the workstation is defective? (c) If the workstation is defective, what is the probability that it came from Highest Technology?Explanation / Answer
a)P(workstation is from Minim Micros)=120/(120+80)=0.6
2)P(workstation is defective)=P(MM and defective)+P(HT and defective)=0.6*0.08+0.4*0.18=0.12
3) P(HT|defective)=P(HT and defective)/P(defective)=0.4*0.18/0.12=0.60