Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ID: A 400 products are required per week. The operation runs 8 hours, 5 days per

ID: 355678 • Letter: I

Question

ID: A 400 products are required per week. The operation runs 8 hours, 5 days per week. The assembly steps and times for this product are given below. Answer the following 3 questions Wash Dry Grind Box WeldPaintAssemb Task Wash Time required 4 minutes 3 minutes Box Weld Assemble Paint 5 minutes 3 minutes 12. Refer to the above information: what is the 15. You have just determined the actual number of workstations that will be used on an assembly line to be 6 using the assembly-line balancing procedure. The cycle time of the line is 5 minutes and the sum of all that tasks required on the line is 25 minutes. Which of the following is the correct value for the resulting line's efficiency? a. 0.500 b. 0.833 c. 0.973 d. 0.990 e. None of the above workstation cycle time? a. b. c. d. 4 minutes 5 minutes 6 minutes None of the above 13. Refer to the above information: What is the Theoretical Number of Workstations? a. b. 6 c. d. None of the above Which of the following is a basic type of production layout format? a. Process flow diagram b. Workcell Center c. Systematic plan d. Simo charts 16. Which of the following basic types of process structures is one which similar equipment or functions are grouped together? a. Project b. Workcenter c. Manufacturing cell d. Assembly line e. Continuous process 14. e. Manufacturing cel 17. Which of the following refers to the physical presence of the customer in a service system? a. Creation of the service b. Customer contact c. Intermittent production d. Continuous production e. None of the above

Explanation / Answer

12.

Cycle time is maximum amount of time a product is allowed to spend at each workstation so that the production rate is achieved.

Cycle time = Available time/demand rate = TAKT time

Demand rate = 400 units per week

Available time = 8 hours per day x 5 days per week

(since the task times are given in minutes)

Available time = 60 minute per hour x 8 hours per day x 5 days per week = 2400 hours per week

Available time = 2400 hours per week

Cycle time = 2400 minutes per week/400 units per week = 6 minutes per unit

Cycle time = 6 minutes per unit

ANS: c. 6

13.

Theoretical Minimum number of workers required = Total work time/Cycle Time =

Total work content = 4 + 3 + 1 + 5 + 3 + 2 + 3 = 21 minutes

Theoretical Minimum number of workers required = ?Ti/CT = 21/6 = 3.5

Adjusted number of W/S = 4 work stations

ANS: c. 4

14.

ANS: a. project

Workcenter is combination of task to be done by single resource

Manufacturing cell – resources are arranged to produce particular product families

Assembly line – resources are arranged according to the requirement of product stages sequence.

Continuous process – resources are arranged according to the requirement of product stages sequence.

15.

Efficiency = Total work content/(# of workstation x cycle time) x 100

Efficiency = 25/(6 x 5) x 100

Efficiency = 88.33 %

ANS: b.

16.

Ans: e.

Except manufacturing cell, remaining options are used for representing process steps.

17.

Customer contact represent the physical presence of the customer in a service system.

ANS: b.