ID: 0003259 5. From your knowledge of x and y in the equation (as well as the ra
ID: 493326 • Letter: I
Question
ID: 0003259
5. From your knowledge of x and y in the equation (as well as the rate in each experiment from your graph), calculate k from your data for each solution. Rate = k[S2O8-2]x[I-]y
Rate of reaction, [S2O8-2]/t, as calculated from graphs (that is from slopes of lines)
Solution 1 = 6.4 x 10-6 mol/L-s
Solution 2 = 1.8 x 10-5 mol/L-s
Solution 3 = 2.8 x 10-5 mol/L-s
REPORT SHEET Rates of Chemical Reactions I: A Clock Reaction A. Preliminary Experiments 1. What are the colors of the following ions? K Color I sc Color less 2. The color of the starch I2 complex is Blut B. Kinetics Experiment Solution 1. Initial [S20s 0.05 M; initial [I] 0.05 M. Time experiment started Aliquot Time (s) between no. appearances of color Cumulative times (s) Total moles of S208 consumed 2.0x10 4.0x10 6.0x10 4 8.0x10 10.0x10 12.0x10 y20 s 14.0x10 Solution 2. Initial [s,os 0.10 M; initial [I] 0.05 M. Time experiment started Total moles of S208 Time (s) between Cumulative times (s) Aliquot no. appearances of color consumed 2.0x10 4.0x10 6.0x10 4 8.0x10 4 10.0x10 12.0x10 002 14.0x10 4 Copyright c 2012 Pearson Education, Inc. drawn musExplanation / Answer
the rate law ,
rate=k [S2O82-]^x [I-]^y
solution 1-
initial rate =6.4 *10-6 M/s
[S2O82-]o=initial concentration=0.05M
[I-]o=initial conc=0.05M
rate=k [S2O82-]^x [I-]^y
6.4 *10-6 M/s=k(0.05M)^x *(0.05M)^y....................(1)
solution 2-
initial rate =1.8 *10-5 mol/L-s
[S2O82-]o=initial concentration=0.1M
[I-]o=initial conc=0.05M
rate=k [S2O82-]^x [I-]^y
1.8 *10-5 mol/L-s=k(0.1M)^x (0.05M)^y...................................(2)
solution 3-
initial rate =2.8 *10-5 mol/L-s
[S2O82-]o=initial concentration=0.05M
[I-]o=initial conc=0.1M
rate=k [S2O82-]^x [I-]^y
2.8 *10-5 mol/L-s=k(0.05M)^x (0.1M)^y...................................(3)
eqn (1)/eqn(2),
6.4 *10-6 M/s/1.8 *10-5 M/s=k(0.05M)^x *(0.05M)^y/k(0.1M)^x (0.05M)^y
0.355=(0.5)^x *(1)^y
or,0.355=(0.5)^x
log 0.355=xlog 0.5
or,-0.450=x(-0.301)
x=0.45/0.301=1.4 (approx 1)
eqn (2)/eqn(3),
1.8 *10-5 mol/L-s/2.8 *10-5 mol/L-s=k(0.1M)^x (0.05M)^y/k(0.05M)^x (0.1M)^y
0.643=(2)^x (0.5)^y
or,0.643=(2)^1 (0.5)^y
or 0.321=(0.5)^y
log 0.321=y log(0.5)
0.4=y(0.30)
y=0.4)/0.3=1.3 (approx 1)
y=1
putting value of x and y in eqn (1),
6.4 *10-6 M/s=k(0.05M)*(0.05M)
k=0.00256=2.6*10^-3 M-1 s-1