Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

If a ball is dropped down from a helicopter, its velocity as a function of time

ID: 3822522 • Letter: I

Question

If a ball is dropped down from a helicopter, its velocity as a function of time v(t) can be modeled by the equation: nu = Squareroot 2mg/rho AC_d (1 - e^- Squareroot rho g C_d A/2m t) where g = 9.81 m/s^2 is the gravitation of the Earth, Cd = 0.5 is the drag coefficient, rho = 1.2kg/m^3 is the density of air, m = 0.624 is the mass of the ball, and A = pi r^2 is the projected area of the ball (r = 0.117 m is the radius). Determine the velocity of the ball for t = 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 and 10 s.

Explanation / Answer

g = 9.81;
Cd = 0.5;
rho = 1.2;
m = 0.624;
r = 0.117;
A = pi*r*r;
t = 0:10;

v = (sqrt((2*m*g)/(rho*A*Cd)) * (1 - exp(-1 * sqrt(((rho*g*Cd*A)/(2*m))*t))))