Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small firm intends to increase the capacity of a bottleneck operation by addin

ID: 399938 • Letter: A

Question

A small firm intends to increase the capacity of a bottleneck operation by adding a new machine. Two alternatives, A and B, have been identified, and the associated costs and revenues have been estimated. Annual fixed costs would be $54,000 for A and $27,000 for B; variable costs per unit would be $9 for A and $11 for B; and revenue per unit would be $16.

a. Determine each alternative’s break-even point in units. (Round your answer to the nearest whole amount.)

b. At what volume of output would the two alternatives yield the same profit? (Round your answer to the nearest whole amount.)

Profit ........ units

c. If expected annual demand is 13,000 units, which alternative would yield the higher profit?

Higher profit .............. answer A,B

QBEP,A ......... units QBEP,B ..........units

Explanation / Answer

Solution:

(a) Let the number of units at the break-even point = Q units. At the break-even point,

Total cost = Total revenue

Fixed cost + (Variable cost per unit x Number of units) = (Revenue per unit x Number of units)

Alternative A:

$54,000 + ($9 Q) = $16 Q

Qbep, A = 7,714 units

Alternative B:

$27,000 + ($11 Q) = $16 Q

Qbep, B = 5,400 units

(b) Profit is calculated as,

Profit = Total Revenue - Total Costs

Profit = [(Revenue per unit x Number of units)] - [Fixed cost + (Variable cost per unit x Number of units)]

Profit = [R x Q] - [F + (V x Q)]

Profit = RQ - F - VQ

Profit = Q (R - V) - F

The volume of output at which the two alternatives will yield the same profit is calculated as,

Profit A = Profit B

[Q (R - Va) - Fa] = [Q (R - Vb) - Fb]

[Q ($16 - $9) - $54000] = [Q ($16 - $11) - $27000]

7Q - $54000 = 5Q - $27000

Q = 13,500 units

Same profit at 13,500 units.

(c) Demand = 13000 units

Profit of A is calculated as,

Profit (A) = Q (R - Va) - Fa

Profit (A) = [13000 x ($16 - $9)] - $54000

Profit (A) = $37,000

Profit of B is calculated as,

Profit (B) = Q (R - Vb) - Fb

Profit (B) = [13000 x ($16 - $11)] - $27000

Profit (B) = $38,000

At 13,000 units,

Higher profit = Alternative B