Please answer the entirety of the question, 1a-1d. Thanks. 1a.Calculate the fewe
ID: 489755 • Letter: P
Question
Please answer the entirety of the question, 1a-1d. Thanks.
1a.Calculate the fewer miles you can drive on an equivalent full tank of natural gas compard to 100% gasoline.
-The avareage fuel economy of passenger cars is 24miles/gal
-The average person fills their tank to 10 gallons
-Gasoline has an energy density of 34MJ/L
-Natural Gas has an energy density of 32MJ/L
-1gal=3.79L
1b. Gasoline emits 8887g CO2/gallon from the tailpipe, while compressed natural gas cars emit 6910g CO2/gallon equivalent. Calculate the difference in CO2 emissions between the two cars per full tank of fuel.
1c. Methan(CH4,Global Warming Potential_100=34) often uesd as a fuel in compressed natural gas cars. How many grams of methane would have to leak to th atmosphere in order for gasoline and compressed natural gas vehicles to have the same emissions(CO2) per tank of fuel?
1d. What fraction of a gallon equivalent of natural gas(2.567kg CH_4/gal)would this emitted mas represent?
Explanation / Answer
Solution:
1a)Fuel economy of a vehicle is its fuel efficiency relationship between the distance covered and the amount of fuel consumed by it.
Average fuel economy of a passenger car is =24miles / gallon
1gal=3.79L
Since 1mile/gallon= 1mile/3.79L
We have 24miles / gallon= 6.33miles/L
Volume of fuel filled = 10 gallons
Hence with gasoline the vehicle can travel= 63.3miles with 10gallons
10 gallons=37.9L
For 37.9L of gasoline distance travelled= 63.3mile
Gasoline has an energy density of 34MJ/L
1L of gasoline has an energy density of = 34MJ
Therefore 37.9L of gasoline has an energy density = 34x 37.9=1288.6MJ
If the energy is 1288.6 MJ distance travelled = 63.3miles
Therefore 37.9L of natural gas has an energy density = 32x 37.9=1212.8MJ
If the energy is 1212.8MJ distance travelled = [63.3miles x1212.8MJ]/1288.6MJ=59.58miles
The fewer miles we can drive on an equivalent full tank of natural gas compared to 100% gasoline = 63.3miles - 59.58miles =3.72miles
1b. Gasoline emits 8887g CO2/gallon from the tailpipe, while compressed natural gas cars emit 6910g CO2/gallon equivalent. Calculate the difference in CO2 emissions between the two cars per full tank of fuel.
Full tank has 10 gallon capacity
Hence gasoline emits=8887gx 10=88870g
Hence natural gas emits=6910gx 10=69100g
Difference in CO2 emissions between the two cars per full tank of fuel=88870g-69100g=19770g
1c. Methane (CH4, Global Warming Potential_100=34) often used as a fuel in compressed natural gas cars. How many grams of methane would have to leak to the atmosphere in order for gasoline and compressed natural gas vehicles to have the same emissions (CO2) per tank of fuel?
CH4 + 2O2 CO2+ 2H2O
12g of C in CH4 =44g of CO2 or
16g of CH4 =44g of CO2
44g of CO2 = 16g of CH4
Therefore 88870g of CO2 = 16g x 88870/ 44= 32316.36g of CH4
Therefore 69100g of CO2 = 16g x 69100/ 44= 25127.27g of CH4
1d. What fraction of a gallon equivalent of natural gas (2.567kg CH_4/gal)would this emitted mass represent?
1gallon of CH4 = 2.567kg of CH4
Therefore 25.13kg of CH4 (equivalent to 10 gallons of natural gas)= 2.567 kg x25.13 kg=65.25 gallons of natural gas