Consider cell made of one compartment with Cu(NO_3)_2, and the other with Sn(NO_
ID: 497924 • Letter: C
Question
Consider cell made of one compartment with Cu(NO_3)_2, and the other with Sn(NO_3)_2, connected with a salt bridge. Delta G degree for Cu^2+ _(aq) + 2e^- rightarrow Cu(s) is -65.49 kJ/mol Delta G for Sn^2+ _(aq)+ 2e^- rightarrow Sn(s) is 27.20 kJ/mol a. What is the standard cell potential for this cell (activity of 1 for each species)? b. Assuming there is no difference between activity and molarity in this case, what is the reaction quotient, Q, of this cell at the concentrations described above? c. What would the cell potential be for this cell with the concentrations and assumptions in (b)?Explanation / Answer
For the given reaction,
a) Standard dGo = -65.49 - 27.20
= -92.60 kJ/mol
using,
dGo = -nFEo
with,
Eo = standard cell potential
F = Faraday's constant
we get,
Eo = -92600/2 x 96500
= -0.480
b) Q = 0.1/0.05
= 2
c. Cell potential Ecell,
Ecell = Eo - 0.0592/n logQ
= -0.48 - 0.0592/2 log2
= -0.490 V