Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can someone please show detailed hand work for each problem? Thank you! TLV = th

ID: 505701 • Letter: C

Question

Can someone please show detailed hand work for each problem? Thank you!
TLV = threshold limit value PEL = permissible exposure limit Work the following problems: Given a chemical with a weight of 12.34 lb/gal and a mw 125, what is the vapor volume? 2. If the chemical in question evaporates at a rate of 3.5 gallons/workday, how many chm are needed to achieve the TLV of 200 ppm? 3. We are losing 8 pints of Hydrazine every 8 hours (H2NNH2). What airis needed ctm) to keep the concentration at the PEL? 4. Ethyl butyl ketone is being lost at a rate of 1 pint every 2 hours, what cfs is required to achieve 1/10 the PEL of 50 ppm? 5. Given an evaporation rate of 1 gal/workday of glycidol (C3H602). How many cfs do we need to achieve 1/5 the PEL?

Explanation / Answer

1) 1 gallon=3.8L

1lb or pound=0.453592 kg=453.592g

mw=125 g/mol

or for the given chemical density=453.592g/3.8*1000ml=0.11937 g/ml=(0.11937 g/mw) moles/ml=(0.11937 g/125g/mol) per ml=0.000955 mol/ml

So 1 ml of the chemical contains 0.0009555 moles

or, 1 mol of the chemical=1/0.0009555 ml=1047.196 ml=1.047 L

vapour volume=1.047L/mol