Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

CHE 322 Spring 2017 Homework 4 Full Name (please print) Due date: 4/7/2017 Date

ID: 509723 • Letter: C

Question

CHE 322 Spring 2017 Homework 4 Full Name (please print) Due date: 4/7/2017 Date submitted 1) 25.00 mL of a 0.0060 M solution of sodium hydroxide was titrated with 0.010 M hydrochloric acid using methyl red indicator. a. Calculate the volume ofHCl at equivalence point. b. Draw a rough sketch of the titration curve (pH vs c. Calculate ApH and show the transition pH of the indicator on the pH-curve. d. Calculate Vrand show vrand Veg on the pl curve. Calculate the indicator emor. Methyl red: Red 46-62 Yellow

Explanation / Answer

1) Titration of string acid versus strong base

NaOH + HCl --> NaCl + H2O

a) moles of NaOH present = 0.006 M x 25 ml

                                           = 0.15 mmol

moles of HCl required = 0.15 mol

Volume of HCl needed to reach equivalence point = 0.15 mol/0.01 M

                                                                                = 15 ml

b) Titration plot,

equivalence point at pH 7

2) moles of NaOH used = 0.0998 M x 20.25 ml

                                         = 2.02095 mmol

1 mole of ascorbic acid uses 2 moles of NaOH for neutralization

therefore,

moles of asocrbic acid present = 2.02095/2

                                                  = 1.010475 mmol

mass of ascorbic acid present = 1.010475 mmol x 176.124 g/mol = 0.178 g

mass% of ascorbic acid in sample = 0.178 g x 100/1.0567 g = 16.845%

3) moles of NaOH to reach eqivalence point = moles of acid present

                                                                       = 0.02465 M x 0.03765 L

                                                                       = 0.00093 mol

when,

NaOH = 0.02465 M x 0.01087 L = 0.000268 mol was added,

pH = 5.87

moles of acid remained = 0.00093 - 0.000268 = 0.000662 mol

pH = pKa + log(base/acid)

5.87 = pKa + log(0.000268/0.000662)

pKa = 6.263

So the pKa of acid = 6.263