Please help! A) how many beta particles are emitted in 155 s by a 3.7 mg sample
ID: 517273 • Letter: P
Question
Please help! A) how many beta particles are emitted in 155 s by a 3.7 mg sample of ^60CoB) what is the activity of the sample in Bq? Masteringohemistry: 10 x D Discussion B Homework Review i General Chen bbsi edu O session unasteringchemistry.com/myctveemviewrassignmentproblemID 76948698 CHEM 121b Spring 2017 Homework Problem 10 Part A How many beta partides are emitted in 155sby a 370 mg sample of GeCo? Cabat 60 which undergoes beta decay has a half lie of Bparticles Submit My Answers Give Up Incorrect. Try Again: 5 attempts remaining Part B What is the activity of the sample in Bo? O lype here to search Incorrect. Try Again: 4 attempts remaining
Explanation / Answer
A) The equation is
60C27 -----> 60Ni28 + 0e-1
Therefore, 1 beta particle is emitted.
B) A = (m/ma) NA (ln 2/t1/2)
where A = Amount of radioactivity in Bq
m = Mass of an isotope = 3.10 mg = 0.0037 g
ma = Atomic mass of an isotope = 59.93 g/mol
NA = Avagadro number = 6.022 X 1023 mol1
t1/2 = Half-life = 5.26 yr = 1.66 X 108 s
A = (m/ma) NA (ln 2/t1/2) = (0.0037/59.93) 6.022 X 1023(ln 2/1.66 X 108) = 1.55 X 1011 Bq
Activity of the sample = 1.55 X 1011 Bq