Methanol is stored at the temperature of 60 degree C. The vapor pressure of meth
ID: 526054 • Letter: M
Question
Methanol is stored at the temperature of 60 degree C. The vapor pressure of methanol is 13 .2 kPa at 20 degree C and 347 kPa at 100 degree C. Determine the vapor pressure of methanol at 60 degree C. Liquid methanol at 25 degree C is heated and vaporized for use in a chemical reaction. How much heat is required to heat and vaporize 10 mol/s of methanol to 600 degree C. At 25 degree C, liquid (Reference): C_p, liq = 75.86 + 0.1683 T C_p, vap = 42.93 + 0.083 T Heat of vaporization of methanol = 35 .27 kJ/mol Normal boiling point of methanol = 64.7 degree CExplanation / Answer
2)
From Clausius-Clapeyron equation
ln(P1/P2) = (Hvap/R)((1/T2) - (1/T1))
T1=20 0c = 283 K P1 = 13.2 kpa
T2=100 0c = 373 K P2 = 347 kPa
ln(13.2 / 347) = (Hvap/8.314)((1/373) - (1/283))
-3.269 = (Hvap/8.314) * (-8.52*10-4)
3.269 = Hvap * 1.025 *10-4
Hvap = 31877 J/mol = 31.877 kJ/mol
Vapour pressure at 60 0c
ln(P1/P2) = (Hvap/R)((1/T2) - (1/T1))
T1=20 0c = 283 K P1 = 13.2 kpa
T2=60 0c = 333 K P2 = ?
ln(13.2 /P2) = (31877/8.314)((1/333) - (1/283))
ln(13.2 /P2) = -2.034
(13.2 /P2) = exp(-2.034) = 0.1308
P2 = 100.90 kPa
3)
Q = (nCpT)liq + Heat of vapourisation + (nCpT) vap
Q = (10*(75.86+(0.1683*25)*(64.7-25)) +(35.27) + (10*(42.93+(0.083*600)*(600-64.7))
Q = 30283.45+ 35270+ 496383=561937.14 j/sec
Q= 561937.14 watt
Note: unit of cp is not specified .Assume the unit of Cp is j/mol K