Methanol is produced commercially by the following reaction conducted at high pr
ID: 535542 • Letter: M
Question
Methanol is produced commercially by the following reaction conducted at high pressure and temperature over an appropriate catalyst. The feed contains a stoichiometric mixture of CO and H_2. 35% of the CO and H_2 react in a single pass thru the reactor. 95 % of the methanol is recovered as a liquid in the condenser and the balance is recycled as a gas with all the unreacted CO and H_2. Calculate the molar flow rate and composition (as the mole fraction of each species) for streams 1, 2, 3, and 4. Stream 5 has zero flowrate in Prob. 2.Explanation / Answer
Step 1 Basis: 99 feed. 33 mol CO and 66 mol H2
Step 2
Feed (F) = Stream 3 (M)
because stream 5= 0
Step 3
Let recycle be R and mole fraction of lethanol in recycle be x
in stream 3
methanol= (33+Rx)* 0.35
unreacted part = (66+R* (1-x))
mole fraction of methanol= x = (33+Rx)* 0.35 / ((33+Rx)* 0.35 + (66+R* (1-x)*.65) )
Step 4
from initial equation we have
M= .95 * (33+Rx)* 0.35 because 95 percent methanol was recovered.
which means 99 = 0.95 * (33+Rx)* 0.35
which means that Rx = 264.7 substitute this value in previous equation we get
solving 2 equations we get 57.6R = 2 * 264*24.95
we get R= 270.6 so x= 264.7/270.6 = .976
methanol mole fraction in recycle = 0.976
methaol mole fraction in output = 1