Map Experimental information: A Cu/CuSO4 reference electrode and a silver wire i
ID: 526314 • Letter: M
Question
Map Experimental information: A Cu/CuSO4 reference electrode and a silver wire indicator electrode are used in a titration of a chloride solution with silver nitrate. The voltage is measured at 1 mL increments as the titration proceeds. The solubility product (Ksp) of silver chloride can be determined from the titration of a known cocnentration of chloride At the equivalence point the relevant shorthand notation for the electrochemical cell is: Cu 2+ (o.100 M)ll g Agol(s)llAg e balanced electrochemical reaction is: Cu (s) 2Ag (aq) 2Ag (s) 2+ What is the overall cell potential given: Ag Ag E (V) 0.800 (aq) e Cu Cu EU 0.338 2e NumberExplanation / Answer
Solution:- E0cell = E0cathode - E0anode
Anode is of copper since it's standard reduction potential is less than silver standard reduction potential.
E0cell = 0.800 V - 0.338 V = 0.462 V
second part:- For this we will use the the nernst equation..
Ecell = E0cell - (0.0592/2) log ([Cu2+]/[Ag+]2)
Ecell is given as 190. mV that is 0.190 V and [Cu+2] is given as 0.100 M
value of n is 2 since two electrons are transferred in the balanced equation.
0.190 = 0.462 - (0.0592/2) log([0.100]/[Ag+])
0.190 - 0.462 = - (0.0296) log([0.100]/[Ag+]2)
-0.272 = -0.0296 log([0.100]/[Ag+]2)
we have negative sign on both sides so it is canceled out..
0.272/0.0296 = log([0.100]/[Ag+]2)
9.19 = log([0.100]/[Ag+]2)
taking antilog..
([0.100]/[Ag+]2) = 109.19 = 1.55 x 109
[Ag+]2 = 0.100/(1.55 x 109)
[Ag+]2 = 6.45 x 10-11
it's mentioned that. Ksp = [Ag+]2
so, Ksp = 6.45 x 10-11