Consider the following reaction at 150.0 degree C: I_2(g) + Br_2(g) 2IBr_(g) K_c
ID: 526392 • Letter: C
Question
Consider the following reaction at 150.0 degree C: I_2(g) + Br_2(g) 2IBr_(g) K_c = 280. Suppose that 0.500 mol IBr in a 1.00 L flask is allowed to reach equilibrium. What are the equilibrium concentrations of IBr, I_2, and Br_2? Methanol, CH_3OH, can be made by the reaction of CO with H_2(g): CO_(g) + 2 H_2(g) CH_3OH_(g) a. use thermochemical data in your textbooks appendices to calculate Delta H for this reaction. b. In order to maximize the equilibrium yield of methanol, would you use high or low temperature? c. Assuming equal pressures of co and H_2, how would the conversion of the gas mixture to methanol vary with total pressure?Explanation / Answer
4) There is a 0.5 mol of IBr INA 1.0 lit flask so it's molarity is= 0.5 M (mol/lit) IBr.
-now write ICE table with initial concentration of all gaseous substances,
0.5-2X
Here X= unknown concentration of I2 and Br2.
The equilibrium constant for the given reaction is=280
Kc=[IBr]^2/[I2][Br2] .........1)
So, put all ICE table value's in equation 1to find X.
280=[0.5-2X]^2/[X*X]
280=[0.5-2X]^2/X^2
280*X^2= (0.5-2X)^2
280X^2= 0.5^2 - 2(2X)(0.5) + 4X^2
276X^2+ 2X-0.25 =0
So,X=0.0267
put this value in ICE table,
I2=0.0267M
Br2=0.0267M
IBr=0.5-(2*0.0267)=0.5-0.0534 =0.4466M
I2 Br2 2IBr I 0 0 0.5 C +X +X -2X E X X0.5-2X