A sample of a gas with an initial volume of 37.2 L at a pressure of 6.44 atm and
ID: 530765 • Letter: A
Question
A sample of a gas with an initial volume of 37.2 L at a pressure of 6.44 atm and a temperature of 41 degree C is compressed to a new volume of 23.6 L at a temperature of 28 degree C. What is the new pressure of the gas? What is the pressure in atmospheres of a 3.66 L sample of methane gas containing 18.7 grams of methane at a temperature of 27 degree C? A gas mixture contains each of the following gases at the indicated partial pressure. N_2 (714 torr), O_2 (261 torr), and H_2 (386 torr). What is the total pressure of the mixture?Explanation / Answer
7) P1V1 /T1 = P2V2/T2
P1 = 6.44 atm
V1 = 37.2 L
T1 = 410C = 314 K
P2 = ?
V2 = 23.6 L
T2 = 280C = 301 K
P2 = (P1V1T2 / T1V2)
P2 = (6.44 x 37.2 x 301 / 314 x 23.6)
P2 = 72109.968 / 7410.4
P2 = 9.7 atm