A sample of a new cleaning product, \"Joe\'s Famous Bleach Cleaner,\" with a mas
ID: 781165 • Letter: A
Question
A sample of a new cleaning product, "Joe's Famous Bleach Cleaner," with a mass of 53.0g , was diluted with an acetic acid solution containing excess I?. A small amount of starch indicator solution was then added, turning the solution a deep bluish-purple. The solution was then titrated with 0.290M sodium thiosulfate, Na2S2O2, containing the ion S2O32?. A volume of 42.0mL of sodium thiosulfate, the titrant, was needed to turn the solution colorless. What is the percentage composition by mass of NaClO in the bleach product?Explanation / Answer
moles S2O3 2- = 0.290 M x 0.042 L = 0.01218
moles I2 = 0.01218 / 2 =0.00609
= moles ClO-
mass NaClO = 0.00609 mol x 74.4422 g/mol = 0.453 g
% = 0.453 x 100/ 53.0 = 0.855