A sample of a new cleaning product, \"Joe\'s Famous Bleach Cleaner,\" with a mas
ID: 843890 • Letter: A
Question
A sample of a new cleaning product, "Joe's Famous Bleach Cleaner," with a mass of 44.0g , was diluted with an acetic acid solution containing excess I?. A small amount of starch indicator solution was then added, turning the solution a deep bluish-purple. The solution was then titrated with 0.200M sodium thiosulfate, Na2S2O2, containing the ion S2O32?. A volume of 45.0mL of sodium thiosulfate, the titrant, was needed to turn the solution colorless.
Part A:
What is the percentage composition by mass of NaClO in the bleach product?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Analysis of bleach involves two sequential redox reactions: First, bleach is reacted in acid solution with excess iodide anion to produce yellow-colored iodine:
ClO?+2H++2I??I2+Cl?+H2O
Then, to determine how much of the iodine was formed, the solution is titrated with sodium thiosulfate solution:
I2+2S2O32??2I?+S4O62?
A bit of starch is added to the titration reaction. Starch is intensely blue in the presence of I2. The solution thus turns from deep blue to colorless at the reaction equivalence point.
Explanation / Answer
moles S2O3 2- = 0.2 M x 0.0450 L = 0.009
moles I2 = 0.009 / 2 =0.0045
= moles ClO-
mass NaClO = 0.0045 mol x 74.4422 g/mol = 0.335 g
% = 0.335 x 100/ 44 = 0.761