A sample of a gas occupies a volume of 185.5 mL at STP. What pressure would it e
ID: 574382 • Letter: A
Question
A sample of a gas occupies a volume of 185.5 mL at STP. What pressure would it exert if it is transferred to a gas bulb with a volume of 255.5 mL in which the temperature is maintained at 34.5 °C? a. 489.9 torr b. 569.4 ter c. 621.5 torr d. 929.4 tor e. 1179 tor A sample of a gas occupies a volume of 122.4 ml at 25° and 1.45 atm. It was placed in a different vessel with a volume of 164.2 ml, in which the pressure was measured as 0.9915 atm. What was its temperature? a. -176.0 °C b. 0.4 °C c. 176°C d. 22.9 °C e. 1155.8 C A chemical reaction is shown: 2NO(g) + O2(g) 2NO2(g). How many liters of pure oxygen gas, measured at STP, are required for the complete reaction with 8.82 L of NO(g), also measured at STP? a. 4.41L b. 8.82 L e. 22.4 LExplanation / Answer
STP conditions experimental conditions
V1 = 185.5ml V2 = 255.5ml
P1 = 760 torr P2 =
T1 = 273K T2 = 34.5+273 = 307.5K
P1V1/T1 = P2V2/T2
P2 = P1V1T2/T1V2
= 760*185.5*307.5/273*255.5 = 621.5 torr
C. 621.5 torr
2.
Intila final
P1 = 1.45atm P2 = 0.9915atm
V1 = 122.4ml V2 = 164.2ml
T1 = 25+273 = 298K T2 =
P1V1/T1 = P2V2/T2
T2 = P2V2T1/P1V1
= 0.9915*164.2*298/1.45*122.4 = 273.4K
T = 273.4-273 = 0.4^0C
b. 0.4^0C >>>answer
3.
2NO(g) + O2(g) ------------> 2NO2(g)
2 moles of NO react with 1 mole of O2
2*22.4L of NO react with 22.4L of O2
8.82L of NO react with = 22.4*8.82/2*22.4 = 4.41L
a. 4.41L >>>answer