Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I need your help! Anam emany grams of chlorine gas are needed to produce 75.0 gr

ID: 544017 • Letter: I

Question

I need your help!

Anam emany grams of chlorine gas are needed to produce 75.0 grams of sodium chloride? If this amount of chlorine gas is added to the vessel, how much sodium metal would remain after the reaction goes to completion? Select one: O a. 22.7 grams of chlorine gas needed. There will be 29.5g of sodium left O b. 124 grams of chlorine gas needed. There is not enough sodium in the vessel to make 75.0 grams of NaC. d. 45.5 grams of chlorine gas needed. There will be 29.5g of sodium left.

Explanation / Answer


Molar mass of NaCl,
MM = 1*MM(Na) + 1*MM(Cl)
= 1*22.99 + 1*35.45
= 58.44 g/mol

mass of NaCl = 75 g
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
mol of NaCl = (mass)/(molar mass)
= 75/58.44
= 1.2834 mol

2 Na + Cl2 —> 2 NaCl

According to balanced equation
mol of Cl2 needed = (1/2)* moles of NaCl
= (1/2)*1.2834
= 0.6417 mol

mass of Cl2 = number of mol * molar mass
= 0.6417*70.9
= 45.5 g
Answer: 45.5 g Cl2 needed

Molar mass of NaCl,
MM = 1*MM(Na) + 1*MM(Cl)
= 1*22.99 + 1*35.45
= 58.44 g/mol

mass of NaCl = 75 g
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
mol of NaCl = (mass)/(molar mass)
= 75/58.44
= 1.2834 mol


Balanced chemical equation is:
2 Na + Cl2 —> 2 NaCl


According to balanced equation
mol of Na formed = moles of NaCl
= 1.2834 mol



mass of Na = number of mol * molar mass
= 1.2834*22.99
= 29.5 g
so, 29.5 g of Na will react

We will have 20.5 g of Na left

Answer: c