Question
I need your help guys with Question #13.76.
Thanks
If the package of Prob. 13.74 is not to hit the horizontal surface at C with a speed greater than 3.5 m/s, (a) show that this requirement can be satisfied only by the second loop, (b) determine the largest allowable initial velocity v0 when the second loop is used. The 2-lb ball at A is suspended by an inextensible cord and given an initial horizontal velocity of 16 ft/s. If l = 2 ft and xB = 0, determine yB so that the ball will enter the basket. The 2-lb ball at A is suspended by an inextensible cord and given an initial horizontal velocity of v0. If l = 2 ft, xB = 0.3 ft and yB = 0.4 ft determine the initial velocity v0 so that the ball will enter the basket. Packages are moved from point A on the upper floor of a warehouse to point B on the lower floor, 12 ft directly below A, by
Explanation / Answer
For ball to fall in basket, KE at highest point should be zero.
Energy conservation between lowest and highest point yields:
1/2*mv0^2 = mg*(l+y)
So, 1/2*v0^2 = g*(l+y)
So, 1/2*16^2 = 32.2*(2+y)
y = 1.975 ft