Please answer these for me! Secure l https:// Experiment 7 Chemical Reactions se
ID: 549511 • Letter: P
Question
Please answer these for me!
Secure l https:// Experiment 7 Chemical Reactions session.masteringchemistry.com/myct/itemView?assignmentProblemID-90389295 of C. Experiment 7 - Pre-lab-Question 1 If 3.20 g Cu(NO3)2 are obtained from allowing 2.08 g of Cu to react with excess HNO Part A What is the theoretical yield in grams for this reaction under the given conditions? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Value Units Submit My Answers Give Up Part B What is the percent yield for this reaction under the given conditions? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. * Hints Value Units ciltie Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
Cu(s) + 2HNO3(aq) ---------> Cu(NO3)2 (aq) + H2
1 moles of Cu react with HNO3 to gives 1 moles of Cu(NO3)2
63.5g of Cu react with HNO3 to gives 187.5g of C(NO3)2
2.08g of Cu react with HNO3 to gives = 187.5*2.08/63.5 =6.14g of Cu(NO3)2
percent yield = actual yield*100/theoritical yield
= 3.2*100/6.14 = 52.1%
part-A
CaO(s) + H2O(l) -----------> Ca(OH)2(s)
1 moles of CaO react with H2O to gives 1 moles of Ca(OH)2
56g of CaO react with H2O to gives 74g of Ca(OH)2
3.5g of CaO react with H2O to gives = 74*3.5/56 = 4.625g of Ca(OH)2
percent yield = actual yield *100/theoritical yield
= 4.12*100/4.625 = 89.2% >>>answer
ex -7
part-A
Cu(OH)2(s) ---------------> CuO(s) + H2O(l)
part-B
H2SO4(aq) + CuO(s) ------------> CuSO4(aq) + H2O(l)