MasteringChemistry: Chapter 16 HW-Google Chrome Secure https: session masteringc
ID: 557881 • Letter: M
Question
MasteringChemistry: Chapter 16 HW-Google Chrome Secure https: session masteringchemistry.com myct itemView?assignment problemID-88223448 Chapter 16 HW Exercise 16.105 « previous | 11 of 53 next Exercise 16.105 Part A what volume o 0.118 M sodium carbonate solution s required to p ecipitate 99% of he Mg fr n 1.00 Express your answer to two significant figures and include the appropriate units of 0.100 M mag nitrate solution? V Value Units Submit My Answers give up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining Provide Feedback Continue 9-54 AM 11/10/2017 Type here to searchExplanation / Answer
Lets write the reaction equation first:
Na2CO3 + Mg(NO3)2 ----------> 2NaNO3 + MgCO3(s)
moles of magnesium nitrate = molarity x volume in liters = 0.100M x 1L = 0.1 moles
99% of 0.1 moles = 0.099 moles
1 mol Na2CO3 need 1 mol Mg(NO3)2 to react completely and form precipitate
0.099 moles of Mg(NO3)2 will need 0.099 moles Na2CO3
moles = molarity x volume in litres = 0.099 moles = 0.118 M x V
V = 0.83898 L ~ 0.84 L