Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Strong base is dissolved in 595 mL of 0.200 M weak acid (Ka 3.84 x109) to make a

ID: 562179 • Letter: S

Question

Strong base is dissolved in 595 mL of 0.200 M weak acid (Ka 3.84 x109) to make a buffer with a pH of 3.93. Assume that the volume remains constant when the base is added. HA(aq) +0H-(aq) H,O) + A-(aq) Calculate the pK, value of the acid and determine the number of moles of acid initially present Number Number When the reaction is complete, what is the concentration ratio of conjugate base to acid? Number How many moles of strong base were initially added? Number mol OH O Previcus (d) Check Answer 0 Next Exit Hint

Explanation / Answer

¡) HA(aq) <-------> H+ (aq) + A-(aq)

Ka = [H+][A-]/[HA] = 3.84×10^-5

Ka = 3.84×10^-5

pKa = -logKa

= -log(3.84×10^-5)

= 4.42

No of mole of acid = (0.200mol/1000ml)×595ml = 0.119mol

ii) Henderson- Hasselbalch equation is

pH = pKa + log([A-]/[HA])

3.93 = 4.42 + log([A-]/[HA])

log([A-]/[HA]) = -0.49

[A-]/[HA] = 1×10^-0.49

= 0.324

¡¡¡) [A-]/[HA] = 0.324

[A-] = 0.324[HA]

total concentration of buffer is 0.200M

[A-] + [ HA ] = 0.200M

0.324[HA] + [ HA ] = 0.200M

1.324[HA] = 0.200M

[ HA ] = 0.200M/1.324 = 0.1511M

[A-] = 0.200M - 0.1511M = 0.0489M

No of mole of A- = (0.0489mol/1000ml)×595ml = 0.0291mol

reaction between acid and base is

HA(aq) + OH-(aq) -------> H2O(l) + A-(aq)

So,

No of mole of A- = No of mole of strong base added

Therefore,

moles of strong base initially added = 0.0291