Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Constants| Periodic Table Part D Acetic acid, CH3 CO2H is the solute that gives

ID: 574398 • Letter: C

Question

Constants| Periodic Table Part D Acetic acid, CH3 CO2H is the solute that gives vinegar its characteristic odor and sour taste Calculate the concentration of CH3 CO2 H in 1.79 M CH CO2H Express your answer to two significant figures and include the appropriate units ValueUnits Submit uest Answer Part E Calculate the concentration of OH in 1.79 M CH3 CO2H Express your answer to two significant figures and include the appropriate units ValueUnits Submit uest Answer Part F Calculate the pH of 0.0181 M CH3 CO2H. Express your answer using two decimal places Submit uest Answer

Explanation / Answer

            CH3CO2H ------------------> CH3CO2^- (aq) + H^+ (aq)

I             1.79                                       0                         0

C            -x                                           +x                     +x

E         1.79-x                                        +x                    +x

                   Ka   = [CH3CO2^-][H^+]/[CH3CO2H]

                  1.8*10^-5   = x*x/(1.79-x)

                  1.8*10^-5*(1.79-x) = x^2

                       x   = 0.0056

        [H^+]   = 0.0056M

        [OH^-]    = KW/[H+]

                        = 1*10^-14/0.0056   = 1.78*10^-12M

       [CH3CO2H]   = 1.79-x   = 1.79-0.0056    = 1.78M

part-F

CH3CO2H ------------------> CH3CO2^- (aq) + H^+ (aq)

I             0.0181                                       0                   0

C            -x                                           +x                     +x

E         0.0181-x                                     +x                    +x

                   Ka   = [CH3CO2^-][H^+]/[CH3CO2H]

                  1.8*10^-5   = x*x/(0.0181-x)

                  1.8*10^-5*(0.0181-x) = x^2

                       x   = 0.00056

        [H^+]   = 0.00056M

        [OH^-]    = KW/[H+]

                        = 1*10^-14/0.00056   = 1.78*10^-11M

         [CH3CO2^-]   = x = 0.00056M

          [CH3Co2H]    = 0.0181-x   = 0.0181-0.00056   = 0.01754M