Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 19.46 A 0.50- F and a 1.4- F capacitor ( C 1 and C 2, respectively) are

ID: 582339 • Letter: P

Question

Problem 19.46

A 0.50-F and a 1.4-F capacitor (C1 and C2, respectively) are connected in series to a 14-Vbattery.

Part A

Calculate the potential difference across each capacitor. (in volts)

Part B

Calculate the charge on each capacitor. (in Coulombs)

Part C

Calculate the potential difference across each capacitor assuming the two capacitors are in parallel. (in Volts)

Part D

Calculate the charge on each capacitor assuming the two capacitors are in parallel. (in Coulombs)

Thanks for the help! If you end up handwriting your answer, please do so in super clear handwriting!

Problem 19.46

A 0.50-F and a 1.4-F capacitor (C1 and C2, respectively) are connected in series to a 14-Vbattery.

Part A

Calculate the potential difference across each capacitor. (in volts)

Part B

Calculate the charge on each capacitor. (in Coulombs)

Part C

Calculate the potential difference across each capacitor assuming the two capacitors are in parallel. (in Volts)

Part D

Calculate the charge on each capacitor assuming the two capacitors are in parallel. (in Coulombs)

Thanks for the help! If you end up handwriting your answer, please do so in super clear handwriting!

Explanation / Answer

Here ,

for the capacitor in series

1/Ceq = 1/C1 + 1/C2

1/Ceq = 1/0.50 + 1/1.4

Ceq= 0.368 uF

part A)

potential difference across C1 = C2 * V/(C1 + C2)

potential difference across C1 = 1.4 * 14/(0.50 + 1.4)

potential difference across C1 = 10.3 V

potential difference across C2 = 14 - 10.3 V

potential difference across C2 = 3.68 V

part B)

as the charge on each capacitor is same in series

Qeq = Ceq * V

Qeq = 14 * 0.368 uC

Qeq = 5.15 uC

the equivalent capacitance is 5.15 uC

part C)

as the potential is same in both capacitors

potential across capacitor C1 and C2 = 14 V

part D)

for C1 ,

charge on C1 = C1 * V

charge on C1 = 0.50 * 14 uC

charge on C1 = 7 uC

for C2

charge on C2 = C2 * V

charge on C2 = 1.4 * 14

charge on C2 = 19.6 uC