Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An enzyme-catalyzed reaction produces a product that has a maximum absorbance at

ID: 58438 • Letter: A

Question

An enzyme-catalyzed reaction produces a product that has a maximum absorbance at 412nm. The extinction coefficient is 4000M^-1cm^-1, A l0 to-l dilution of the enzyme is made and 20 u.L of the dilution are put into a cuvette with 80 ul of water and l.9mL of reaction cocktail. The absorbance change per minute is 0.05.

a. How many units are in the cuvette if 1 U = 1 umol/min?

b. How many units are in the cuvette if 1 U = nmol/min?

c. What is the relative activity of the undiluted enzyme (1U =1 umol/min)?

PLEASE show the steps, don't just give me the answer, I have to understand this stuff! Thank you!

Explanation / Answer

Max. absorbance = 412 nm

extinction coefficient is 4000M^-1cm^-1

Dilution of enzyme = 2 ul

Water = 80 ul

Cocktail = 1.9 ml

A) The cuvettes are 1 cm in diameter

U = U/mL /mg/ml = 80/20 = 4 U/mg

C) Relative activity = unit/mL = U/mL

20/1.9 = 10.5 U/ml