A detailed explanation, step by step, would be greatly appreciated! I\'m not sur
ID: 585929 • Letter: A
Question
A detailed explanation, step by step, would be greatly appreciated! I'm not sure where to start =(
Thank You~
Explanation / Answer
W = k*q(1)*q(2)*[1/r(1) - 1/r(2)]
k = 9*10^9 Nm^2/C^2
okay, r(1) is the distance from the origin to your starting point
r(1) = 0.150 m
r(2) is the distance from the origin to your ending point
r(2) = sqrt(0.24^2 + 0.24^2)
r(2) = 0.3394 m
you have q(1) and q(2) in the question
W = k*q(1)*q(2)*[1/r(1) - 1/r(2)]
W = 9*10^9*2.40*10^-6*(-4.30*10^-6)*(1/0.15 - 1/0.3394)
W = - 0.345 J