I. The compound PaSs is used in matches. It reacts with oxygen to produce P401o
ID: 588458 • Letter: I
Question
I. The compound PaSs is used in matches. It reacts with oxygen to produce P401o and SO2. The unbalanced chemical equation is shown below Pasts) +02(g) Paolo(s) + SO2(g) What mass of SO2 is produced from the combustion of 0.401 g PaS 2. Naphthalene, a hydrocarbon, has an approximate molar mass of 128 g/mole. If the combustion of 0.6400 g naphthalene produces 0.3599 g H20 and 2.1977 g CO2, what is the molecular formula of this compound? 3. A mass of 0.4113 g of an unknown acid, HA, is titrated with NaO1H. If the acid reacts with 28.10 ml. of 0.I NaOH(aq), what is the molar mass of the acid? The 4. The amount of calcium in a 15.0-g sample was determined by converting the calcium to calcium oxalate, CaC:0 CaC204 weighed 110 g. What is the percent of cakcium in the original sample? 5. An aqueous nitric acid solution has a pH of 2.15. What mass of HNOs is present in 20.0 L. of this solution? PageExplanation / Answer
1)
Molar mass of P4S3 = 4*MM(P) + 3*MM(S)
= 4*30.97 + 3*32.07
= 220.09 g/mol
mass of P4S3 = 0.401 g
mol of P4S3 = (mass)/(molar mass)
= 0.401/220.09
= 1.82*10^-3 mol
we have the Balanced chemical equation as:
P4S3 + 8 O2 —> P4O10 + 3 SO2
From balanced chemical reaction, we see that
when 1 mol of P4S3 reacts, 3 mol of SO2 is formed
mol of SO2 formed = (3/1)* moles of P4S3
= (3/1)*1.82*10^-3 mol
= 5.46*10^-3 mol
Molar mass of SO2 = 1*MM(S) + 2*MM(O)
= 1*32.07 + 2*16.0
= 64.07 g/mol
mass of SO2 = number of mol * molar mass
= 5.46*10^-3 mol*64.07 g/mol
= 0.350 g
Answer: 0.350 g
Only 1 question at a time please