Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mass of empty, clean mL beaker:119.7g Mass of same beaker and copper gluconate:1

ID: 588959 • Letter: M

Question

Mass of empty, clean mL beaker:119.7g

Mass of same beaker and copper gluconate:120.7g

Mass of copper recovered: 0.3g

Mass of copper: 0.2g

Mass of copper gluconate:1.0g

Mass of gluconate: 0.8g

Calculate:

1.Moles of copper produced

2.Moles of gluconate [gluconate = C12H22O14(MW = 390.3 g/mol)]:

3.determine the chemical formula of copper gluconate.

4. calculate the percent composition of copper and the percent composition of gluconate in the compound copper gluconate. Clearly label each ion (copper and gluconate) and the percentage.

Explanation / Answer

Ans 1 :

Number of moles of copper produces = mass of copper produced / molar mass of copper

= 0.2 / 63.546
= 0.0031 moles

Ans 2 :

Number of moles of gluconate = mass of gluconate / molar mass of gluconate

= 0.8 / 390.3

= 0.002 moles

Ans 3 : The chemical formula of copper gluconate is C12H22CuO14

Ans 4 :

The % composition of copper = [0.2 / (0.2 + 0.8)] x 100

= 20%

The % composition of gluconate = [0.8 / (0.2 + 0.8) ] x 100

= 80%