Mass of metal is 43.180 g; initial volume of water in the graduated cylinder is
ID: 594081 • Letter: M
Question
Mass of metal is 43.180 g; initial volume of water in the graduated cylinder is 12.0 mL; and volume level after adding the metal sample to water is 18.2 mL. Use this date and show your work to determine the values listed below. Show your work and units and round results to the nearest tenth.A. Volume of water displaced by the solid sample
B. Volume of the metal sample
C. Density of metal sample Mass of metal is 43.180 g; initial volume of water in the graduated cylinder is 12.0 mL; and volume level after adding the metal sample to water is 18.2 mL. Use this date and show your work to determine the values listed below. Show your work and units and round results to the nearest tenth.
A. Volume of water displaced by the solid sample
B. Volume of the metal sample
C. Density of metal sample
A. Volume of water displaced by the solid sample
B. Volume of the metal sample
C. Density of metal sample
Explanation / Answer
A.) Volume of water displaced by the solid sample
water displayed by solid = 18.2 - 12.0
= 6.2 mL
B. Volume of the metal sample
volume of water displayed = volume of the metal
volume of metal = 6.2 mL
C. Density of metal sample
density = mass / volume
= 43.180 / 6.2
= 7.0 g / mL
density = 7.0 g / mL