Initial temperature of sulfuric acid = 20 degreescelcius Initial temperature of sodium hydroxide = 20.2 degreescelcius Final temperature of solution = 29 degrees celcius Mass of calorimeter = 4.5037g Mass of calorimeter and contents = 82.9286g Calculate the molar heat of reaction for sodium hydroxide whenit reacts with sulfuric acid. The contents of the calorimeter areassumed to be water because of the low concentrations of theaqueous solutions. Use the about data! -Thanks Initial temperature of sulfuric acid = 20 degreescelcius Initial temperature of sodium hydroxide = 20.2 degreescelcius Final temperature of solution = 29 degrees celcius Mass of calorimeter = 4.5037g Mass of calorimeter and contents = 82.9286g Calculate the molar heat of reaction for sodium hydroxide whenit reacts with sulfuric acid. The contents of the calorimeter areassumed to be water because of the low concentrations of theaqueous solutions. Use the about data! -Thanks
Explanation / Answer
Formula: qrxn = - c * m * T Wherer c is the specific heat mis the mass of solution T is the temperature difference Data : c = 4.184 J / g-0C mass of solution =82.9286 g - 20.2 g = 62.7286 g T = 29 0C - 20 0C = 90C qrxn = - 4.184 J /g-0C * 62.7286 g *90C = -2.36 kJ