Initial position is 1.0 m Initial velocity is 6.3 m/s, up a basketball is tossed
ID: 2025774 • Letter: I
Question
Initial position is 1.0 mInitial velocity is 6.3 m/s, up
a basketball is tossed straight up, you watch the ball rise and then drop back to the ground
What is the magnitude and direction of the acceleration as the ball goes up?
What is the magnitude and direction of the acceleration as the ball goes down?
The problem is: What is the max height about ground reached by the ball and what are the magnitude and direction of the velocity of the ball just before it hits the ground?
I know its a kinematics problem and I have tried messing around with it but haven't been successful
Explanation / Answer
The magnitude of the deceleration = 9.8 m/sec^2,it is downward in direction
The magnitude of the acceleration = 9.8 m/sec^2 , it is downward in direction
At maximum height Final velocity , v = 0 m/sec
Thus apply first equation of motion
v^2 - u^2 = -2gh
Thus h = u^2/2g = 2.025 m
Velocity of the ball when it hits the ground = 6.3 m/sec in the downward direction.
This is because th is no loss of Kinetic energy.