I understand how to get everything else but how did you getthe answer from the following information? Given: pOH=11.88 I know you have to do this 11.88=-log[OH-] but how do you get this??? what are the steps? [OH-]=1.3*10^-12 M Please help me. i have to understand this concept in order todo well in chemistry 101! I understand how to get everything else but how did you getthe answer from the following information? Given: pOH=11.88 I know you have to do this 11.88=-log[OH-] but how do you get this??? what are the steps? [OH-]=1.3*10^-12 M Please help me. i have to understand this concept in order todo well in chemistry 101!
Explanation / Answer
11.88=-log[OH-] Multiply both sides by -1 -11.88=log[OH-] Raise each side to 10 to get rid of the log 10-11.88 Simplify 1.318 x 10-12 Good Luck Good Luck