Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ID=89890218 previous 4 of art A It takes 49 0 J to raise the temperature of an 1

ID: 692448 • Letter: I

Question

ID=89890218 previous 4 of art A It takes 49 0 J to raise the temperature of an 10.5g Express your answer with the appropriate units. piece of unknowm metal tom 130Cto 250 "C What is the specic heat for the metal Hints G-1 Value l Units Submit My Answers Give Up Parts B and C The next two questions pertain to silver. They have nothing to do with unknown metal described in Part A Part B The molar heat capacity of silver is 2535 J/mol·°C How much energy would it take to raise the temperature of 10 S g of siver by 130.0 Express your answer with the appropriate units. . Hints 1:43 PM

Explanation / Answer

PART A

given mass = 10.5 g

change in temperature from 13 C to 25 C or (25-13 = 12 C )

total heat = 49.0 j

now according to formula

total heat = mass * specific heat capacity * change in temperature

49 = 10.5* c * 12

49/126 = c

c= 0.3888888 or c = 0.39 J g-1 C-1

2. molar heat capacity = 25.35 j/mole C

mass 10.5 g

change in temperature = 13 C

moles of silver = mass / molar mass of silver , molar mass of silver = 107.8

moles = 10.5/ 107.8 = 0.09740

total heat = moles * change in temperature * molar heat capacity

0.09740 *13* 25.35 = 32.09817 j

IF U SATISFY WITH THE SOLUTION PLEASE LIKE IT ........................THNKXXXXXXXXXX