Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

IIL. Acid Base Titration (20 pts Answer the following questions for the titratio

ID: 696829 • Letter: I

Question

IIL. Acid Base Titration (20 pts Answer the following questions for the titration of 50.0 mL of 0.10 M of weak monoprotic acid, HA, with 0.05 M of NaOH solution. Ka of HA is 2.0x 10. What is the volume of the NaOH solution required to reach the a. equivalence point? b. Calculate the pH after adding 25.0 mL of the NaOH solution. c. Calculate the pH after adding 125.0 mL of the NaOH solution IV. Complexometric Reactions and Titrations Answer the following question for the titration of Fe with EDTA Write the ionic equation for the reaction of Fe2 with EDTA (H,Y) and write the expression of the formation constant for the reaction (6 pts) 1. Calculate the pFe in 50.0 mL solution of 0.0150 M Fe at pH-7.0 after adding 25.00 mL of 0.0300 M EDTA. Kr of Fe-EDTA chelate is 2.1 x 10 and au at pH 7.0 is 4.8 x 10. (22 pts) 2. V. Gravimetric Analvsis and Presipitation Equilibria The H2S in a 50.0 g sample of crude petroleum was removed by distillation and collected in a solution of CdCl2. The precipitated CdS was then filtered, washed and ignited to Cdsos. Calculate the mass percentage of H S (gram formula weight 34.08 g/mol) in the sample if 0.108 g of CdsO, (gram formula weight 208.48 g/mol) was recovered. (11 pts) 1· 2. a Calculate the molar solubility of Ba(IO) in pure water. Ksp of Ba(IO,)2 is 1.57 x 10 ? (9 pts) solutions of Ba(IO3)h? (4 pts) Ba(NO,). (10 pts) b. What is the molar concentrations of Ba2 and 10, ions in a saturated c. Calculate the molar solubility of Ba(I0,)h in a solution that is 0.010M in

Explanation / Answer

III)

a)

find the volume of NaOH used to reach equivalence point

M(HA)*V(HA) =M(NaOH)*V(NaOH)

0.1 M *50.0 mL = 0.05M *V(NaOH)

V(NaOH) = 100 mL

Answer: 100. mL

b)

we have:

Molarity of HA = 0.1 M

Volume of HA = 50 mL

Molarity of NaOH = 0.05 M

Volume of NaOH = 25 mL

mol of HA = Molarity of HA * Volume of HA

mol of HA = 0.1 M * 50 mL = 5 mmol

mol of NaOH = Molarity of NaOH * Volume of NaOH

mol of NaOH = 0.05 M * 25 mL = 1.25 mmol

We have:

mol of HA = 5 mmol

mol of NaOH = 1.25 mmol

1.25 mmol of both will react

excess HA remaining = 3.75 mmol

Volume of Solution = 50 + 25 = 75 mL

[HA] = 3.75 mmol/75 mL = 0.05M

[A-] = 1.25/75 = 0.0167M

They form acidic buffer

acid is HA

conjugate base is A-

Ka = 2*10^-3

pKa = - log (Ka)

= - log(2*10^-3)

= 2.699

we have below equation to be used:

This is Henderson–Hasselbalch equation

pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}

= 2.699+ log {1.667*10^-2/5*10^-2}

= 2.22

Answer: 2.22

c)

we have:

Molarity of HA = 0.1 M

Volume of HA = 50 mL

Molarity of NaOH = 0.05 M

Volume of NaOH = 125 mL

mol of HA = Molarity of HA * Volume of HA

mol of HA = 0.1 M * 50 mL = 5 mmol

mol of NaOH = Molarity of NaOH * Volume of NaOH

mol of NaOH = 0.05 M * 125 mL = 6.25 mmol

We have:

mol of HA = 5 mmol

mol of NaOH = 6.25 mmol

5 mmol of both will react

excess NaOH remaining = 1.25 mmol

Volume of Solution = 50 + 125 = 175 mL

[OH-] = 1.25 mmol/175 mL = 0.0071 M

we have below equation to be used:

pOH = -log [OH-]

= -log (7.143*10^-3)

= 2.1461

we have below equation to be used:

PH = 14 - pOH

= 14 - 2.1461

= 11.85

Answer: 11.85

Only 1 question at a time please