Part B How many grams of NH3 can be produced from 3.75 mol of N2 and excess H2 E
ID: 705343 • Letter: P
Question
Part B How many grams of NH3 can be produced from 3.75 mol of N2 and excess H2 Express your answer numerically in grams View Available Hint(s) g NH3 Submit Pre vious Ans Incorrect; Try Again; 8 attempts remaining Part C How many grams of H2 are needed to produce 14.74 g of NH3? Express your answer numerically in grams View Available Hint(s) Submit Part D How many molecules (not moles) of NH are produced from 5.21x10-4 g of H2? Express your answer numerically as the number of molecules View Available Hint(s)Explanation / Answer
Part B
Balanced equation:
N2 + 3 H2 ====> 2 NH3
Reaction type: synthesis
Moles of N2 = 3.75 Moles
Moles of NH3 produced = 7.5 Moles
Mass of NH3 produced = 7.5 x 17.03 = 127.72 gm
Part C
14.74 gm of NH3 = 14.74 / 17.03 = 0.8655 Moles
Moles of H2 is needed = 1.29825 x 2.016 = 2.617 gm
Part D
Mass of H2 = 5.21 x 10-4 gm
Moles of H2 = 0.000521 / 2.016 = 2.58 x 10-4 Moles
Moles of ammonia produced = 1.72 x 10-4 Moles
Molecules of Ammonia produced = 1.72 x 10-4 x 6.023 x1023 = 1.037 x 1020 Molecules