Part B How many kilometers of oopper wire will be required? Express your answer
ID: 2032774 • Letter: P
Question
Part B How many kilometers of oopper wire will be required? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units To demonstrate the large size of the henry unit, a physics professor wants to wind an air-filled solenoid with self- nductance of 1.0 H on the outside of a 12 cm diameter plastic hollow tube using copper wire with a 0.75 mm diameter. The solenoid is to be tightly wound with each turn touching its neighbor (the wire has a thin insulating layer on its surface so the neighboring tuns are not in electrical contact) L= 20 krn Previous Answers Correct Part C What will be the resistance of this solenoid? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units x.10" Lille 12 R: atue Submit Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining; no points deductedExplanation / Answer
C) length of the wire, L = 20 km = 2*10^4 m
resistivity of copper, rho = 1.72*10^-8 ohm.m
d = 0.75 mm = 0.75*10^-3 m
cross sectional area of the wire, A = pi*(d/2)^2
= pi*(0.75*10^-3/2)^2
= 4.42*10^-7 m^2
we know,
R = rho*L/A
= 1.72*10^-8*2*10^4/(4.42*10^-7)
= 778 ohms