Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three gases, hydrogen, argon, and krypton are confined in a 9.00 L vessel at a p

ID: 727410 • Letter: T

Question

Three gases, hydrogen, argon, and krypton are confined in a 9.00 L vessel at a pressure of 4.00 atm. The vessel contains 5.00 moles of hydrogen, 4.00 moles of argon, and 3.00 moles of krypton. What is the partial pressure of krypton?

1. Partial pressure of krypton = ? atm

Now suppose that 3.00 moles of oxygen are added to the vessel without changing the volume or temperature. What is the partial pressure of krypton now?

2. Partial pressure of krypton after addition of oxygen = ? atm

Now suppose that an additional 2.00 moles of krypton are added to the vessel, again without any change in the volume or the temperature. What is the partial pressure of krypton now?


3. Partial pressure of krypton after addition of 2.00 more moles of krypton = ? atm

Explanation / Answer

Part One ======= Find the Partial pressure Krypton to start with. Partial pressure =Total pressure * moles_krypton / (total moles) Partial Pressure due to krypton =12( 4/(4 + 4 + 2)) = 12 * 4/10 = 4.80 atmospheres. Part Two ======= The method is the same. Partial pressure of the krypton = 12 * 4/(4 + 4 + 2 + 8) = 12 * 4/18 = 2.6667 atmospheres. Part Three ======== So I take it the xenon is still in there??? Partial pressure of 5 extra moles of krypton with 8 moles of xenon from the last part. We now have 9 moles of krypton. partial pressure of krypton = 12 * ( 5 + 4) / (4 + 5 + 4 + 2 + 8 ) = 12 * 9/23 = 4.70 atmospheres.