Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

If you could explain how you got your answer, that would be great thankss! Suppo

ID: 732720 • Letter: I

Question

If you could explain how you got your answer, that would be great thankss!

Suppose a student started with 135 mg of trans-cinnamic acid and 0.52 mL of a 10% (v/v) bromime solution, and after the reaction and workup, ended up with 0.154 g of brominated product. Calculate the student's theoretical and percent yields. Theoretical yield Percent yield.

Explanation / Answer

molecular formula of cinnamic acid is C9H8O2 => M.wt = 148 mole of cinnamic acid = 0.135/148 = 0.00091 now 10% v/v => 10 mL bromine solution in 100mL volume of Br2 in 0.52mL = 0.052 mL for Br2 density = 3.1 g/L hence m = d *v = 3.1 * 0.052 = 0.1612 now mole of Br2 = 0.1612/160 = 0.001 since one mole of cinnamic acid takes one mole of Bromine and mole of cinammic acid is less than mole of Br2, cinammic acid is the limiting reactant Hence mole of brominated product formed when yield is 100% = 0.00091 M.wt of compound C9H8O2Br2 = 308 Hence wt expected = 0.00091*308 = 0.28 g (theoretical yield) now % yield = 0.154/0.28 *100 = 55%