Methane, CH4, reacts with oxygen to produce carbon dioxide, water, and heat. C2H
ID: 754954 • Letter: M
Question
Methane, CH4, reacts with oxygen to produce carbon dioxide, water, and heat. C2H4(g) + 3O2(g) to 2CO2(g) + 2H2O(l) a. Use ?Hof values (Table 8.2 and Appendix B in your textbook) to calculate the ?H of the above reaction. <-----i figured part A to be -1410.9kj!! (((((((b. How much heat is absorbed or released if 15.00 g of O2 is reacted?)))))))))<------This is the part i need help on! I divided 15 by 16, which equals .9375 but i don't know how to figure part b out. Please help and explain it to me! Please and thankyou!Explanation / Answer
for H2O (g) --> H2O (l) dH = -44kJ/mol 2 moles H2O --> dH = -88kJ -1,323 & (-88) = -1411 for part 2 : -1336.75kj