Please write all steps eading to your answers The current density in a wire is u
ID: 777647 • Letter: P
Question
Please write all steps eading to your answers The current density in a wire is uniform and has magnitude 2.0 × 1 the wire's length is 5.0 m, and the density of conduction electrons is 8.49 x 1028 m3. How long does an electron take (on the average) to travel the length of the wire? I. 0° A/m2 2. The volume charge density of a solid nonconducting sphere of radius R- 5.60 cm varies with radial distance r as given by p (14.1 pC/m2)r/R. (a) What is the sphere's total charge? What is the field magnitude E at: (b) r-0, (c)r-R/2.00, and (d) r R? (e) Graph E versusrExplanation / Answer
Drift Speed Vd = i/neA
Vd = J/ne as (j = i/A)
so
Vd = (2*10^6)/(8.49*10^28 * 1.6 *10^-19)
Vd = 1.47 *10^-4 m/s
Now use Speed = distance/time
so
time = S/V
t = 5/(1.47 *10^-4)
t = 34013.605 secs