Constants PartA A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball
ID: 779118 • Letter: C
Question
Constants PartA A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 47.0 m/s; when it leaves the bat, the ball is traveling to the left at an angle of 29.0 above horizontal with a speed of 59.0 m/s. The ball and bat are in contact for 1.73 ms Find the horizontal and vertical components of the average force on the ball. Let +x be to the right and +y be upward Express your answers using three significant figures separated by a comma. F..Fy Submit Request AnswerExplanation / Answer
We know that Force = Change in momentum/time
change Momentum along y-axis :
py = 47*0.145 + (-59*cos(29))
py = -51.566 Khm/s = -44.751 Kgm/s
Fy = py/t = -44.751/(1.73e-3) N = -2.586e4 N
-ve sign indicate direction is -Y axis
change Momentum along x-axis :
px = 59*sin(29) = 28.556
Fx = 28.556/(1.73e-3) N = 1.65e4 N towards +x axis