I. (a) Solution I is 0.088 M in compound Z and has an absorbance of 0.253 in a 1
ID: 787686 • Letter: I
Question
I. (a) Solution I is 0.088 M in compound Z and has an absorbance of 0.253 in a 1 cm cell at 520 nm. The solvent alone exhibits an absorption of 0.079 in the same cell. What is the concentration of Z in solution II if the absorbance of solution II in the same cell and at the same wavelength is 0.377? 5 pts.
[Z] = ______ M
(b) Suppose a mixture of two solutions (of the same solute, Z) is prepared by adding 245.-mL of 0.0335 M solution to 97.0-mL of 0.932 M solution. What is the concentration of Z in the combined solution? 5 pts.
[Z] = ______ M
Explanation / Answer
a) A = el C el are constants ,
A2/A1 = C2/C1
0.377/0.253 = C2/0.088
C2 = 0.13 M
b) total moles = (0.245 x0.0335) + ( 0.097 x 0.932) = 0.099
vol total = 245+97 = 342 ml = 0.342 L
[Z] = 0.099/0.342 = 0.2895 M