Three gases, hydrogen , helium , and methane are confined in a 10.0 L vessel at
ID: 795122 • Letter: T
Question
Three gases, hydrogen, helium, and methane are confined in a 10.0 L vessel at a pressure of 14.0 atm. The vessel contains 4.00 moles of hydrogen, 5.00 moles of helium, and 3.00 moles ofmethane. What is the partial pressure of hydrogen?
Partial pressure of hydrogen = atm
Now suppose that 3.00 moles of xenon are added to the vessel without changing the volume or temperature. What is the partial pressure of hydrogen now?
Partial pressure of hydrogen after addition of xenon = atm
Now suppose that an additional 4.00 moles of hydrogen are added to the vessel, again without any change in the volume or the temperature. What is the partial pressure of hydrogen now?
Partial pressure of hydrogen after addition of 4.00 more moles of hydrogen = atm
Explanation / Answer
1) partial pressure =mole fraction * total pressure
mole fraction of hyfroge= moles of hydrogen /totla moles
=4/(4+5+3)=4/12
partial pressure of hygrogen =mole fraction of hydrogen * total pressure =(4/12)*14
=4.67 atm
2)mole fraction of hyfroge= moles of hydrogen /totla moles
=4/(4+5+3+3)=4/15
partial pressure of hygrogen =mole fraction of hydrogen * total pressure =(4/15)*14
=3.73 atm
3) mole fraction of hyfroge= moles of hydrogen /totla moles
=(4+4)/(4+5+3+3)=8/15
partial pressure of hygrogen =mole fraction of hydrogen * total pressure =(8/15)*14
=7.47 atm